Read English Version

See Pictures
Zobacz Zdjęcia

Było już o nalewce, to teraz o kanadyjskim drinku zwanym “caesar”. Drink ten został wymyślony w 1969 r. przez menadżera restauracji w Calgary, w Albercie.

Nie wiem, czy już jestem mistrzem w jego przygotowaniu, ale mam wiele prób za sobą i wychodzi mi to całkiem dobrze. Najważniejszym składnikiem jest tu: sok clamato (mieszanka soku pomidorowego i wyciągu z małż) oraz przyprawa rimmer (Jest podobna w smaku do soli selerowej z dodatkiem m.in. czosnku).

Składniki:

·        wódka

·        sok clamato

·        połówka cytryny lub sok z cytryny

·        przyprawa rimmer

·        tabasco

·        sos worcestershire

·        kostki lodu

·        dodatki do udekorowania i dodatkowego smaku; może to być łodyga selera, ostra papryczka, ogórek konserwowy lub szparag konserwowy

Potrzebna nam jest wysoka szklana ( Caesar najczęściej podawany jest w szklance z nóżką).

Brzeg szklanki ocieramy cytryną, a następnie obtaczamy przyprawą rimmer. Wlewamy wódkę tak do 1/3 wysokości (przypuszczam, ze jest to ok 70 ml przy wysokiej szklance). Dodajemy kostki lodu według uznania. Wlewamy kilka kropel tabasco i kilka kropel sosu worcestershire. Mieszamy. Dolewamy do pełna soku clamato. Dekorujemy wg uznania.

Zobacz Zdjęcia

 


 

I wrote before about liqueur. This time I am going to write about a Canadian drink called “Caesar”. This drink was invited in 1969 by a restaurant manager in Calgary, Alberta. I don’t know if I am a master in making it, but I have had a lot of practise and I think I make them pretty good. The most important ingredient is: Clamato juice (it is a mix of clam and tomato juice) and a spice called Rimmer (it is similar to celery salt, with garlic flavour and some other spices).

Ingredients:

–         vodka

–         Clamato juice

–         half of lemon or lemon juice

–         rimmer

–         hot sauce

–         Worcestershire sauce

–         ice cubes

–         for decorating and for extra flavour: stick of celery, hot pepper, dill pickle or pickled asparagus

We need a tall glass (Usually it is served in a glass with a stem).

Scrape the edge of the glass with lemon. Next coat the edge with rimmer. Pour vodka up to the third part of glass ( I guess it is about 70 ml with long glass). Add ice cubes like you prefer. Pour few drops of hot sauce and Worcestershire sauce. Mix that. Pour clamato juice to fill the glass. Add decorating if you want.

 

wp-1487772857420.jpgwp-1487772852528.jpg

20160827_160504

Reklamy