Read English Version

Pamiętacie dobranockę „Chip & Dale” o dwóch małych wiewiórach? Właściwie to dopiero pojawiając się w Kanadzie, dowiedziałam się, że to nie wiewiórki, ale ich kuzyni.

Chipmunk – pręgowiec amerykański, zamieszkujący wschodnią część Ameryki Płn. Często je tu spotykam. Przypuszczam, że przeszłabym koło nich bez większego zainteresowania, gdyby nie pewna z początku dziwna rzecz, którą zaobserwowałam. Poruszając się po drogach, co rusz widziałam przebiegającego tuż przed maską samochodu chipmunka. Samobójca czy lubiący sporty ekstremalne zwierz? Zaczęłam pytać, chcąc się upewnić, że nie tylko ja widzę ten ich zwyczaj. Dowiedziałam się, że te małe zwierzątka wypracowały bardzo ciekawy sposób na – wbrew pozorom – bezpieczne przemierzanie drogi z jednej strony na drugą. Chipmunk siedzi w krzakach, porusza się w zaroślach i jest niewidoczny dla drapieżnych ptaków. Jednak kiedy przyjdzie mu przejść przez drogę, wyczekuje nadjeżdżających samochodów i przebiega zwykle tuż przed kołami pędzącego pojazdu. W jakiś sposób wie, że drapieżnik nawet jeśli go wypatrzy, nie zaryzykuje pogoni za nim, jeśli miałby zderzyć się z samochodem.
To tylko dowód na to, że zwierzęta jakąś swoją własną mądrość mają i że też wykorzystują „cuda techniki” dla swoich celów.


Do you remember a cartoon “Chip & Dale” about two small squirrels? Actually only after comming to Canada I got to know that they are not squirrels, but their cousin. Chipmunks live in North America. I meet them often. I guess I wouldn’t be interested in them except for their weird behavior, which I noticed. When I was driving I watched a chipmunk running just before a car many times. Suicide or an animal that likes extreme sports? I started to ask to ensure that it’s not only me that sees this custom. I got to know that these small rodents developed a very interesting way to (against all appearances) safely cross roads. Chipmunks sit and move in the brush and it is invisible for birds of prey. However if it has to go across the road, it waits for an oncomming car and runs just before the car. It knows somehow, that even if a predator could see it, the predator would not risk a crash with a car and in the result loss its life. This is proof that animals have their own wisdom and they use “miracles of technology” for their own means.

 

Reklamy